طراحی و ساخت استودیو صدا
عایق کاری و آکوستیک استودیو

تصاویر بیشتر از ساخت و آکوستیک استودیوهای صدا را در گالری استودیو صدا مشاهده کنید

برای ساختن یک استودیو صدابرداری باید چهار مرحله را در نظر داشت. این مراحل برای کاربری های متفاوت تقریبا یکسان بوده و در غالب آموزش بسیار کاربردی و حائز اهمیت هستند

طراحی استودیو صدا

طراحی سه بعدی فضای استودیو صدابرداری

قبل از ساخت استودیو مورد نظرمان بهتر است بدانیم چه چیزی قرار است ساخته شود. در واقع لازم است طرحی از نحوه استقرار دیوارها، چیدمان تجهیزات، متریال آکوستیکی استودیو و ... را در دست داشت تا مراحل ساخت را به راحتی اجرا کرد. در زمینه طراحی استودیو صدا صدابرداری باید به چند موضوع توجه ویژه ای داشت. کاربری استودیو مورد نظر و ابعادی که برای ساخت استودیو در اختیار داریم دو امر مهم در طراحی استودیو صدا به حساب می آیند.
قبل از هر چیز با در نظر گرفتن نوع کاربری استودیو (استودیو حرفه ای، استودیو خانگی، استودیو موسیقی، استودیو دوبله فیلم) فضای مربوطه را طراحی و شماتیک آنرا رسم می کنیم. در زمان طراحی استودیو صدا باید توجه داشت که به نسبت ابعاد فضای کل اتاق تقسیمات لازمه را انجام داده و فضای استودیو را (در صورتی که نیاز به یک استودیو با دو اتاق داریم) برای اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) تقسیم می کنیم.
با توجه به محل استقرار تجهیزات صدابرداری از جمله مانیتورینگ صدا و میز صدا و تعیین فاصله خواننده از ویزور استودیو می شود به ابعاد مورد نظر برای اتاق ها دست پیدا کرد. با استفاده از نرم افزارهای طراحی حرفه ای و در اختیار داشتن تصاویر سه بعدی از متریال آکوستیکی و تجهیزات صدابرداری می توان استودیو مورد نظر را قبل از ساخت طراحی و ترسیم کرد و نهایت دقت را در طراحی استودیو صدا فراهم نمود.
طراحی استودیو صدا
طراحی استودیو صدا
طراحی استودیو صدا
طراحی استودیو صدا

ساخت استودیو صدا حرفه ای، خانگی، موسیقی و دوبلاژ و همچنین فروش متریال آکوستیکی و تجهیزات استودیو از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش متریال استودیو صدابرداری

استودیوها بسته به نوع کاربریشان هر یک با ابزار و متریال خاصی طراحی و ساخته می شوند. معمولا اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک استودیو صدا در همه نوع آن یکسان بوده که شامل ویزور، درب استودیو و متریال آکوستیکی هستند و این اجزاء هر یک در هر استودیو می تواند ساختار متفاوتی داشته باشد.

استودیوهای حرفه ای و خانگی

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

ساخت استودیو صدا

بررسی ساختار دیوارها و سقف و کف استودیو

ساختار دیوارها، سقف و کف استودیو باید متناسب استودیو و طراحی شده برای همین امر باشد. یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در میزان نشت صدا استحکام سقف و ديوارهاي استوديو در برابر صداست. هرچه ديوارها در زمان طراحي و اجرا، ايزوله صوتی مناسب تري داشته باشند، نشت صدا نيز به مراتب کمتر خواهد شد. ساختمان ها و خانه های قدیمی که دیوارهایشان با ضخامت بیشتری ایجاد شده اند فضای مناسبی برای ساخت استودیو صدا محسوب می شوند.
عایق های صوتی به تنهایی برای عایق کاری صوتی و آکوستیک اتاق کافی نیستند. ساختار مناسب دیوارها و سقف و کف اتاق می تواند پیش زمینه ای برای استفاده از عایق صوتی مناسب باشد. معمولا ديوار و سقف ساختمان هايي که کاربري مسکوني يا اداري دارند، بدليل نوع ساختارشان (باريک و ضعيف) نمي توانند در برابر نشت صدا مقاوم باشند و فضاي چندان مناسبي براي ساخت استوديو صدا نيستند و نیاز به تقویت دارند.
تقويت ديوارها، سقف و کف فضای مورد نظر بسیار حائز اهمیت بوده و برای ساخت استوديو صدا الزامیست. استفاده از مصالح ساختمانی مانند آجر فشرده و دیوارهای گچی پیش ساخته و آجرهای آکوستیکی هبلکس از رایج ترین مصالح جهت تقویت دیواره های یک محیط برای ساخت استودیو صدا بوده و می توان با قرار دادن عایق های صوتی زیر کار بین این مصالح با دیوارهای اصلی فضای مود نظر زمینه ایزولاسیون صوتی استودیو را تسهیل کرد.
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا
ساخت استودیو صدا

روکش چرمی درب لمسه و آکوستیک درب ساختمان و همچنین ساخت درب ضد صدا آکوستیکی و نیمه آکوستیکی از دیگر خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش درب اکوستیک ضد صدا

برای تولید و ساخت درب های آکوستیک ضد صدا از عایق های ایزولاسیون جهت پوشش داخلی درب ها استفاده می شود و نمای درب نیز به روش لمسه کاری آکوستیک می شود تا با این دو روش مقاومت درب در برابر نشت صدا بالا برده شود. درب های ضدصدا بصورت تک پله ای و دو پله ای تولید می شوند.

چرم کوبی و عایق کاری درب

در زمینه آکوستيک و صداگیری انواع درب از جمله درب استوديوهای صدابرداري، درب سالن جلسات و سالن کنفرانس، درب هاي اداري و درب ورودي واحد هاي مسکوني و ... با استفاده از روش لمسه کاری درب، از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عایق های اسفنجی دورو صاف استفاده می شود.

عایق کاری صوتی استودیو

عایق کاری صوتی و ایزوله دیوار و سقف استودیو

ضخامت و استحکام دیوار، سقف و کف فضای مورد نظر برای ساخت استودیو باید به گونه ای باشد تا مرحله عایق کاری صوتی استودیو را با مشکل مواجه نکند. عایق کاری صوتی استودیو از مراحل کاری سخت در راه اندازی استودیو صدا می باشد و نیاز به عایق متناسب با این موضوع دارد. هر چقدر دیوارها، سقف و کف محیط استودیو ایزوله صوتی بهتری داشته باشند زمینه را برای آکوستیک بهتر و در نهایت ضبط بهتر فراهم می کنند.
دیوار مشترک اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) باید با حساسیت بسیار بالایی ایجاد شود. صدای مانیتورینگ ها نباید به داخل اتاق ضبط صدا (ددروم) نشت کند و همین موضوع اهمیت عایق کاری صوتی استودیو در زمان ساخت دیوار مشترک را نشان می دهد. معمولا این دیوارها را دو ردیف دیوار بنا می کنند و لایه میانی این دیوارها را با عایق های مناسب می پوشانند تا ایزوله بهتری ایجاد کنند و عبور صدا از یک اتاق به اتاق دیگر را به حداقل برسانند.
بکار بردن مصالح ساختمانی آکوستیکی، استفاده از عایق ایزولاسیون صدا با چگالی بالا، ایجاد دیوارهای دو لایه و اختصاص مساحت و شکل هندسی مناسب برای هرکدام از اتاق ها، میزان نشتی صدا به اتاق ضبط (ددروم) را به حداقل می رساند. عایق هایی که برای عایق کاری صوتی استودیو استفاده می شوند عبارتند از پشم سنگ، فوم ریباند، فوم پلی استایرن، فوم پلی اتیلن، فوم ایکس پی اس، فوم پلی یورتان پاششی، اسپری فوم پلی یورتان و فوم الاستومری.
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو
عایق کاری صوتی استودیو

فروش فوم جاذب صدا، دیفیوزر صوتی و پنل آکوستیکی و همچنین نصب عایق های صوتی ساختمان و ایزولاسیون صوتی بخشی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

عایقکاری صوتی و آکوستیک اتاق

بمنظور کاهش صداهای مزاحم پیرامون محل زندگي و محيط کاري، با توجه به محاسبه میزان شدت صدا که توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری صدا صورت می گیرد و با استفاده از بهترین نوع عایق های صوتی برای دیوار، سقف و کف ساختمان ها، می توان به محیطی عاری از آلودگی های صوتی دست یافت.

فروش عایق صدا و پنل اکوستیک

عایق های صوتی تنوع ساختاری دارند و جهت کاهش، جذب و انتشار صدا استفاده می شوند. عایق های ایزولاسیون صدا مانعی برای عبور صدا از محیطی به محیط دیگر، عایق های آکوستیک برای حذف پژواک صدا و عایق های دیفیوزر بمنظور تصحیح و انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

آکوستیک استودیو صدا

آکوستیک فضای استودیو و تصحیح فرکانس محیط

بعد از ایزولاسیون صوتی استودیو موضوع آکوستیک استودیو صدا مطرح می شود که نیاز به کارشناسی و اجرای علمی دارد. آکوستیک استودیو صدا شامل دو بخش مهم می باشد؛ آکوستیک اتاق فرمان (کنترل روم) و آکوستیک اتاق ضبط صدا (ددروم). این عمل با ترکیبی از ابر آکوستیک و فوم جاذب صدا و دیفیوزر چوبی و از همه مهمتر چندضلعی ساختن اتاق با رعایت شکست زاویه ها اجرا می شود.
آکوستیک اتاق فرمان (کنترل روم) با در نظر گرفتن محل استقرار میز صدابردار، زاویه مانيتورينگ های صدا و دیفیوز کردن صدا در فضا ایجاد میشود. آکوستیک اتاق ضبط صدا (ددروم) باید با دستگاه های اندازه گیری صدا و تست با نرم افزارهای مربوطه صورت گیرد. محل استقرار میکروفون ها و فاصله آن ها با ویزور استودیو، محل استقرار نوازنده ها و سازها و همچنین ابعاد فضای ددروم در نحوه آکوستیک استودیو صدا نقش مهمی دارد.
روش آکوستیک هر یک از اتاق های استودیو متفاوت بوده و ابعاد اتاق ها نیز در این روش تاثیرگذار است. کنترل صداهای بم، میانی و بالایی با استفاده از متریال آکوستیکی و دیفیوزرهای صوتی مناسب از جمله اقدامات مهم جهت آکوستیک استودیو صدا می باشد که باید توسط کارشناس استودیو و مهندس صدا انجام شود. آکوستیک مناسب فضا با رعایت استانداردهای آکوستیکی می تواند زمینه ساز ضبط و رکورد خوب باشد.
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا
آکوستیک استودیو صدا

ساخت اتاقک آکوستیکی ضبط صدا و اتاقک شنوایی سنجی و همچنین لمسه کوبی و لمسه دوزی تزئینی و دیوارپوش چرمی نیز از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

دیوارکوب چرمی و لمسه کاری

یکی از روش های کاهش صدای دیوار ها که ظاهر زیبایی هم دارد استفاده از گزینه لمسه کاری دیوار با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم و پارچه است. چرم کوبی دیوار با اشکال مختلف در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و این روش را می توان جهت زیباسازی دیوارها و سقف منازل نیز بکار گرفت.

فروش اتاقک آکوستیک و شنوایی

ضبط موسیقی، سنجش شنوایی گوش انسان، دوبله فیلم ، تست صدای قطعات، ضبط آواز، کاهش صدای ابزار آلات و دستگاه های صنعتی پر سروصدا و بسیاری از این موارد که نیاز به فضای خاص با شرایط آکوستیکی مناسب دارد، همگی با استفاده از اتاقک های ضبط صدا و اتاقک های آکوستیک امکان پذیر است.

مطالب و لینک های مهم سایت