ساخت استودیو خانگی و حرفه ای
استودیو موسیقی و دوبله فیلم

تصاویر بیشتر از ساخت و آکوستیک استودیوهای صدا را در گالری استودیو صدا مشاهده کنید

استودیوهای صدابرداری را می توان در ابعاد و اندازه های متفاوت و با کاربری های متنوع طراحی و راه اندازی کرد. به نسبت کاربری های متفاوت تجهیزات و متریال ساخت نیز متفاوت خواهند بود

استودیو صدا حرفه ای

ساختار استودیوهای حرفه ای و امکانات آن ها

استودیوهای صدابرداری حرفه ای از نظر تجهیزات ضبط و امکانات بهره برداری بسیار مجهز هستند. یک استودیو صدا حرفه ای دارای اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) است و هر یک از این اتاق ها ساختار خاص خود را دارند. ابعاد فضای انتخاب شده برای استودیو صدا حرفه ای باید بزرگ و شکل هندسی آن نیز بدلیل رکوردها و ضبط های حرفه ای و استقرار سازهای متعدد می بایست با رعایت شکست زاویه ها و با تقویت دیوارهای استودیو ایجاد شود.
معمولا اتاق فرمان (کنترل روم) در یک استودیو صدا حرفه ای و مدرن را به شکل یک هشت ضلعی می سازند و تمام زوایای موجود در اتاق را از بین می برند. مورد مهم دیگر استفاده از عایق های ایزولاسیون صدا در هنگام ایجاد یا تقویت دیوارها، سقف و کف استودیو و همچنین استفاده از انواع فوم های جاذب صدا و پنل های آکوستیکی و دیفیوزرهای صوتی مناسب جهت تصحیح صدای شنیداری در محیط این نوع فضاهاست.
لوازم و تجهیزات استودیو باید توسط یک مهندس یا کارشناس صدا و متناسب با اندازه فضای طراحی شده انتخاب شوند. استودیو صدا حرفه ای بخاطر داشتن تجهیزات مدرن و استاندارد بهترین گزینه برای رکوردهای حرفه ای بوده و برای ضبط و رکورد تمامی موارد مرتبط با ضبط صدا، موسیقی، دوبله و گویندگی مناسب است. بهترین آلبوم های موسیقی و دوبله های انیمیشن های بزرگ را در این استودیوها ضبط می کنند.
استودیو صدا حرفه ای
استودیو صدا حرفه ای
استودیو صدا حرفه ای
استودیو صدا حرفه ای

طراحی، اجرا، ساخت و راه اندازی استودیو صدابرداری و همچنین فروش متریال آکوستیکی و تجهیزات استودیو از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است


فروش متریال استودیو صدابرداری

استودیوها بسته به نوع کاربریشان هر یک با ابزار و متریال خاصی طراحی و ساخته می شوند. معمولا اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک استودیو صدا در همه نوع آن یکسان بوده که شامل ویزور، درب استودیو و متریال آکوستیکی هستند و این اجزاء هر یک در هر استودیو می تواند ساختار متفاوتی داشته باشد.

طراحی و ساخت استودیو صدا

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

استودیو صدا خانگی

اقدامات لازم جهت ساخت یک استودیو خانگی

استودیو صدا خانگی معمولا استودیو کوچکی است که برای ضبط های شخصی ساخته می شوند. استودیو صدا خانگی را می توان با متریال آکوستیکی و تجهیزات استودیویی ساده و نیمه حرفه ای ایجاد کرد. این نوع استودیوها در صورت نیمه حرفه ای بودن از  یک اتاق جهت کنترل و یک اتاق برای ضبط ساخته می شوند که این نوع استودیوها برای ضبط موسیقی بسیار مناسب هستند و البته که امکان ضبط دوبله هم دارند.
در موارد ساده تر فقط یک اتاق هستند که فضای آنرا با تعدادی فوم و عایق اسفنجی آکوستیک کرده اند. برای ساخت استودیو صدا خانگی ساده کافیست یک اتاق با تعدادی فوم آکوستیک، یک کامپیوتر، یک میکروفون صدا ساده و تعدادی نرم افزار در اختیارتان باشد تا بتوانید ضبط های آزمایشی خود را براحتی انجام دهید. استودیوهای خانگی این امکان را به شخص می دهند که کار های خود را بصورت آزمایشی ضبط کند و بعد از تمرین و رفع اشکالات ضبط نهایی را در یک استودیو حرفه ای انجام دهد.
با توجه به هزینه های بسیار بالا برای ضبط در استودیوهای حرفه ای بعضی افراد سعی میکنند با ساخت یک استودیو خانگی ارزان و با کمک تجهیزات استودیویی و نرم افزارهای حرفه ای آهنگها و آلبوم های خود را در همین استودیو خانگی بسازند و با کمی تغییرات و ترفند ضبط نهایی و خروجی اصلی را بدست آورند. با کمی دقت و ظرافت در ساخت یک استودیو صدا خانگی و تجهیز مناسب آن می توان به ضبط کارهای نیمه حرفه ای دست پیدا کرد.
استودیو صدا خانگی
استودیو صدا خانگی
استودیو صدا خانگی
استودیو صدا خانگی

روکش چرمی درب لمسه و آکوستیک درب ساختمان و همچنین ساخت درب ضد صدا آکوستیکی و نیمه آکوستیکی از دیگر خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش درب اکوستیک ضد صدا

برای تولید و ساخت درب های آکوستیک ضد صدا از عایق های ایزولاسیون جهت پوشش داخلی درب ها استفاده می شود و نمای درب نیز به روش لمسه کاری آکوستیک می شود تا با این دو روش مقاومت درب در برابر نشت صدا بالا برده شود. درب های ضدصدا بصورت تک پله ای و دو پله ای تولید می شوند.

چرم کوبی و عایق کاری درب

در زمینه آکوستيک و صداگیری انواع درب از جمله درب استوديوهای صدابرداري، درب سالن جلسات و سالن کنفرانس، درب هاي اداري و درب ورودي واحد هاي مسکوني و ... با استفاده از روش لمسه کاری درب، از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عایق های اسفنجی دورو صاف استفاده می شود.

استودیو ضبط موسیقی

آشنایی با استودیوهای موسیقی و ساختار آن ها

پایه و روش ساخت استودیوهای صدابرداری یکسان است ولی بسته به نوع کاربرد هر استودیو نحوه ساخت و آکوستیک استودیو متفاوت خواهد بود. چهار نوع استودیو ضبط موسیقی وجود دارد. دسته اول استودیوهایی هستند که فقط برای آهنگسازی و تنظیم و میکس و مسترینگ کاربرد دارند. برای ساخت این نوع استودیو ضبط موسیقی یک اتاق بین 15 تا 25 متر مربع با شرایط آکوستیک مناسب مورد نیاز است تا صدای مانیتورینگ صدا را درست به گوش برساند.
نوع دوم از استودیو ضبط موسیقی استودیوهایی هستند که در یک اتاق در حدودا بین 40 تا 60 متر مربع و با شکست تمام زوایای اتاق توسط عایق های دست ساز و نصب تعدادی عایق اسفنجی و دیفیوزر صدا برای ضبط صدای خواننده و همچنین صدای ساز مناسب هستند. نوع سوم استودیوهایی هستند که از اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط صدا (ددروم) و هر اتاق بین 10 تا 15 متر مربع تشکیل شده اند و تنها برای ضبط موسیقی های ساده قابل استفاده هستند.
دسته چهارم استودیوهایی که حرفه ای تر بوده و بدلیل داشتن ابعاد بزرگتر و تجهیزات بهتر شرایط ضبط همزمان برای چند نوازنده و حتی ضبط یک موسیقی ارکسترال را فراهم می آورند. برای ساخت این نوع استودیو به حداقل فضای بین 60 تا 250 متر مربع برای اتاق ضبط صدا (ددروم) و فضای 40 تا 70 متر مربع برای اتاق فرمان (کنترل روم) نیاز است. این نوع استودیو ضبط موسیقی تجهیزات صدابرداری بسیار پیشرفته و مجهز داشته و برای هر نوع رکوردی مناسب است.
استودیو ضبط موسیقی
استودیو ضبط موسیقی
استودیو ضبط موسیقی
استودیو ضبط موسیقی

فروش فوم جاذب صدا، دیفیوزر صوتی و پنل آکوستیکی و همچنین نصب عایق های صوتی ساختمان و ایزولاسیون صوتی بخشی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

عایقکاری صوتی و آکوستیک اتاق

بمنظور کاهش صداهای مزاحم پیرامون محل زندگي و محيط کاري، با توجه به محاسبه میزان شدت صدا که توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری صدا صورت می گیرد و با استفاده از بهترین نوع عایق های صوتی برای دیوار، سقف و کف ساختمان ها، می توان به محیطی عاری از آلودگی های صوتی دست یافت.

فروش عایق صدا و پنل اکوستیک

عایق های صوتی تنوع ساختاری دارند و جهت کاهش، جذب و انتشار صدا استفاده می شوند. عایق های ایزولاسیون صدا مانعی برای عبور صدا از محیطی به محیط دیگر، عایق های آکوستیک برای حذف پژواک صدا و عایق های دیفیوزر بمنظور تصحیح و انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

استودیو دوبله فیلم

بررسی استودیوهای دوبله فیلم و گویندگی

برای ساخت استودیو دوبله فیلم باید توجه داشت که طراحی استودیو متناسب با نوع کاربری آن باشد. هرچند که گفته می شود ساخت این استودیو نسبت به استودیو موسیقی کمی ساده تر است ولی موارد خاصی را باید در راه اندازی و ساخت استودیو در نظر گرفت. در استودیو دوبله فیلم برای برقراری ارتباط میان مدیر دوبلاژ و گوینده ها باید حتما از تکنولوژیِ تاک بک استفاده کرد و ترجیحا صفحه میز گویندگی را با زاویه 15 درجه و شیبدار ساخت.
یک مانیتور جهت مشاهده فیلم باید در اتاق ضبط صدا (ددروم) و روبروی گوینده ها تعبیه شود تا بتوانند با توجه به موضوع دوبله و دیدن تصویر مورد نظر کار دوبله فیلم را انجام دهند. میز گویندگی باید در محلی قرار بگیرد که گوینده را پشت به ویزور و روبروی مانیتور قرار دهد. با توجه به مواردی که ذکر شد در زمان ساخت استودیو دوبله فیلم باید حتما نوع چیدمان و استقرار میز گویندگی، مانیتور تصویر و کابل کشی های مورد نیاز در نظر گرفته شوند.
در مورد آکوستیک فضای استودیو دوبله فیلم باید به این نکته توجه بسیار داشت که این نوع استودیوها بیشتر نیاز به آکوستیک مناسب فضا دارند تا هنگام دوبله صدای گوینده بدون افت کیفیت یا کاهش قدرت در میکروفون ضبط شود. لازم است بدانید که استودیوهایی که تنها به منظور ضبط موضوعات خبری و رادیویی و از این دسته ضبط ها ایجاد می شوند را می توان به شکل یک اتاقک آکوستیک نیز بنا کرد و یا حتی در یک اتاق با یک ایزولاتور و میکروفون مناسب این کار را انجام داد.
استودیو دوبله فیلم
استودیو دوبله فیلم
استودیو دوبله فیلم
استودیو دوبله فیلم

ساخت اتاقک آکوستیکی ضبط صدا و اتاقک شنوایی سنجی و همچنین لمسه کوبی و لمسه دوزی تزئینی و دیوارپوش چرمی نیز از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

دیوارکوب چرمی و لمسه کاری

یکی از روش های کاهش صدای دیوار ها که ظاهر زیبایی هم دارد استفاده از گزینه لمسه کاری دیوار با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم و پارچه است. چرم کوبی دیوار با اشکال مختلف در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و این روش را می توان جهت زیباسازی دیوارها و سقف منازل نیز بکار گرفت.

فروش اتاقک آکوستیک و شنوایی

ضبط موسیقی، سنجش شنوایی گوش انسان، دوبله فیلم ، تست صدای قطعات، ضبط آواز، کاهش صدای ابزار آلات و دستگاه های صنعتی پر سروصدا و بسیاری از این موارد که نیاز به فضای خاص با شرایط آکوستیکی مناسب دارد، همگی با استفاده از اتاقک های ضبط صدا و اتاقک های آکوستیک امکان پذیر است.

مطالب و لینک های مهم سایت