آکوستیک اتاق و عایق کاری صوتی
عایق سقف و کف و دیوار مشترک

تصاویر و جزئیات بیشتر از مراحل آکوستیک اتاق را در گالری عایق کاری صوتی مشاهده کنید

یکی از روش های معمول جهت کاهش صوت در زمینه عایق کاری صوتی ساختمان و آکوستیک اتاق نصب عایق صوتی دیوار مشترک واحدهای ساختمانی توسط عایق های صوتی زیر کار است

عایق کاری صوتی دیوار

عایق صوتی دیوار و ایزولاسیون صوتی دیوار مشترک

ديوارهاي سفالي تو خالي، ديوارهاي پيش ساخته گچی، ديوارهاي ساخته شده با سازه و کناف و همچنین نازک بودن تیغه دیوار مشترک بین دو واحد از یک آپارتمان و حتی دیوارهای مشترک داخل واحد از مهمترين عوامل نشت صدا از محيطي به محيط ديگر هستند. بسیاری از آپارتمان ها و ساختمان های امروزی با این مشکل بزرگ مواجه هستند و ساکنین آن ها به دنبال راهی برای کاهش انتقال صدا و عایق کاری صوتی دیوار مشترک بین واحد های مجاور یکدیگر هستند.
بهترين راهکار برای عایق کاری صوتی دیوار اجراي ديوار با مصالحي است که یا به مانند گذشته ضخامت مناسبی داشته باشند که معمولا این مورد در مباحث مهندسی ساخت و سازهای امروزی منسوخ شده است و دیگر انجام نمی شود و یا اینکه این دیوار ها با مصالح آکوستیکی و یا ایجاد فضای خالی بین واحد های مجاور ایجاد شوند تا بتوانند در برابر صدا ایزوله صوتی مناسبی داشته باشند و دیگر نیازی به عایق کاری صوتی دیوار نباشد.
در بسياري از ساختمان ها اين مسئله بدليل گران بودن مصالح اوليه رعايت نمي شود و همين امر باعث احداث ساختمان هايي مي شود که حريم صوتي و شخصي براي ساکنین را از بين برده و موجبات نارضايتي از اين نشتي ها را فراهم مي آورد. عایق کاری صوتی دیوار با استفاده از عایق های صوتی زیر کار یا همان عایق های ایزولاسیون صدا از جمله ایزوهوم، پشم سنگ، فوم الاستومری، فوم پلی اتیلن، فوم ریباند و پلی استایرن انجام پذیر است.
عایق کاری صوتی دیوار
عایق کاری صوتی دیوار
عایق کاری صوتی دیوار
عایق کاری صوتی دیوار

طراحی، اجرا، ساخت و راه اندازی استودیو صدابرداری و همچنین فروش متریال آکوستیکی و تجهیزات استودیو از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش متریال استودیو صدابرداری

استودیوها بسته به نوع کاربریشان هر یک با ابزار و متریال خاصی طراحی و ساخته می شوند. معمولا اجزاء اصلی تشکیل دهنده یک استودیو صدا در همه نوع آن یکسان بوده که شامل ویزور، درب استودیو و متریال آکوستیکی هستند و این اجزاء هر یک در هر استودیو می تواند ساختار متفاوتی داشته باشد.

طراحی و ساخت استودیو صدا

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

عایق کاری صوتی سقف

عایق صوتی سقف ساختمان و ایزولاسیون صوتی آن

زندگی های امروزی در ساختمان ها و آپارتمان ها دستخوش بسیاری از نارضایتی ها و گرفتاری هایی است که در زمینه صدا و آلودگی صدا گریبان گیر ساکنین آن ها شده است. یکی دیگر از مشکلاتی که ساکنین آپارتمان نشین در زمینه آلودگی صوتی با آن مواجه هستند نشتی صدا از سقف واحد مسکونی است و متاسفانه این نشتی صدا در بیشتر مواقع بصورت کوبه ای یا ضربه ای در پی راه رفتن ها یا دویدن های ساکنین طبقه بالایی بوجود می آید که حذف آن ها تقریبا غیر ممکن است.
نصب عایق صوتی برای سقف ساختمان هایی که در حال استفاده هستند کمی دشوار و مستلزم تخلیه اتاق یا کل واحد است. عایق کاری صوتی سقف بهتر است در مراحل ساخت و اجرای سقف انجام بگیرد. در بسیاری از ساختمان ها سقف کاذب کناف اجرا شده است و متاسفانه بیشتر آن ها بدون پوشش زیرین عایق صوتی سقف انجام شده اند. در این شرایط عایق کاری صوتی سقف مشکل بزرگی است که بعضا اجرا شدنی نیست.
یک راهکار مناسب برای عایق کاری صوتی سقف استفاده از عایق های صوتی زیرکار و اجرای سقف کاذب مشبک با تایل آکوستیک با یک فاصله 20 تا 40 سانتیمتری از سقف و یا اجرای کناف است. صداهایی که از سقف به پایین منتقل می شوند اگر کوبه ای و ضربه ای نباشند تقریبا با عایق کاری صوتی سقف قابل حذف هستند ولی صداهای کوبه ای فقط کاهش داده می شوند. پشم سنگ، الاستومری، ریباند، پلی استایرن و پنل آکوستیک از جمله این عایق ها هستند.
عایق کاری صوتی سقف
عایق کاری صوتی سقف
عایق کاری صوتی سقف
عایق کاری صوتی سقف

روکش چرمی درب لمسه و آکوستیک درب ساختمان و همچنین ساخت درب ضد صدا آکوستیکی و نیمه آکوستیکی از دیگر خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش درب اکوستیک ضد صدا

برای تولید و ساخت درب های آکوستیک ضد صدا از عایق های ایزولاسیون جهت پوشش داخلی درب ها استفاده می شود و نمای درب نیز به روش لمسه کاری آکوستیک می شود تا با این دو روش مقاومت درب در برابر نشت صدا بالا برده شود. درب های ضدصدا بصورت تک پله ای و دو پله ای تولید می شوند.

چرم کوبی و عایق کاری درب

در زمینه آکوستيک و صداگیری انواع درب از جمله درب استوديوهای صدابرداري، درب سالن جلسات و سالن کنفرانس، درب هاي اداري و درب ورودي واحد هاي مسکوني و ... با استفاده از روش لمسه کاری درب، از روکش های چرمی و پارچه های مخمل و عایق های اسفنجی دورو صاف استفاده می شود.

عایق کاری صوتی کف

عایق صوتی کف ساختمان و ایزولاسیون صوتی آن

همانطور که در مباحث قبلی توضیح دادیم ساختمان های امروزی بخاطر نوع مصالح و نحوه ساختشان در برابر صدا و انتقال آن ضعیف هستند. این ضعف ها را در قسمت دیوار و سقف توضیح دادیم و گفتیم که باید از مواد عایق صوتی زیر کار یا همان عایق های ایزولاسیون صدا برای کاهش صدا استفاده کرد. عایق کاری صوتی کف ساختمان یک کار بسیار سخت و دشواریست که با بهترین روش های اکوستیکی تنها می توان بخشی از این مشکل را حل نمود.
حذف صداهای ضربه ای یا صداهای کوبه ای با توجه به ضخامت و مصالح بکار رفته در ساخت و سازهای امروزی تقریبا غیر عملی است. صدای دویدن بچه ها، صدایی که بر اثر برخورد شیئی به زمین ایجاد می شود، صدای کشیدن لوازم مبلمان منزل یا اداره روی زمین و صداهای دیگر از این قبیل را از دسته آلودگی های صوتی بسیار اذیت کننده می دانند و از این رو با وجود این صداها عایق کاری صوتی کف ساختمان را کم اثر می دانند.
عایق کاری صوتی کف ساختمان بهتر است که حتما در زمان ساخت و قبل از کف سازی انجام شود. این مشکل را هرچند به سختی اما بعد از تکمیل ساختمان سازی هم می توان انجام داد. استفاده از عایق هایی مانند ایزوهوم، فوم های الاستومری پاششی، فوم پلی استایرن فشرده و پشم سنگ با دانسیته و ضخامت مناسب در عایق کاری صوتی کف ساختمان می تواند موجب کاهش صداهایی باشد که از کف واحد به طبفه زیرین منتقل می شوند.
عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان
عایق کاری صوتی کف ساختمان

ساخت استودیو صدا حرفه ای، خانگی، موسیقی و دوبلاژ و همچنین فروش فوم جاذب صدا، دیفیوزر صوتی و پنل آکوستیکی بخشی از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

فروش عایق صدا و پنل اکوستیک

عایق های صوتی تنوع ساختاری دارند و جهت کاهش، جذب و انتشار صدا استفاده می شوند. عایق های ایزولاسیون صدا مانعی برای عبور صدا از محیطی به محیط دیگر، عایق های آکوستیک برای حذف پژواک صدا و عایق های دیفیوزر بمنظور تصحیح و انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می گیرند.

استودیوهای حرفه ای و خانگی

برای ساخت استودیوهای صدابرداری با در نظر گرفتن نوع کاربرد استودیو و فضای مربوطه؛ باید تمامی شرایط لازم جهت طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مجهز و استاندارد را فراهم آورده و با توجه به مقاومت دیوارها در برابر صدا، بهترین متریال آکوستیکی را برای ساخت فضای مورد نظر بکار گرفت.

آکوستیک اتاق

آکوستیک فضای کلی اتاق جهت کاهش پژواک صدا

عایق های صوتی به طور کل به دو روش قابل استفاده هستند. استقاده از عایق های صوتی زیر کار برای عایق کاری صوتی و ایزولاسیون صدا و جلوگیری از انتقال صدا از محیطی به محیط دیگر و استفاده از عایق های صوتی آکوستیکی روی کار برای آکوستیک اتاق و کاهش پژواک و بازگشت های بیش از حد صدا در محیط. به طور یقین استفاده ترکیبی از هر دو نوع عایق می تواند تاثیر بهتری در فرایند آکوستیک و ایزولاسیون داشته باشد.
همانطور که گفتیم هدف از آکوستیک اتاق حذف بازتاب های صدا و ایجاد یک محیط عاری از اکو و پژواک است و استفاده از این عایق ها باید متناسب با نیاز و بر حسب ابعاد اتاق انجام گیرد. نا گفته نماند در بسیاری از مواقع می توان سقف و کف و دیوارهای یک اتاق را کاملا با ابرهای آکوستیکی پوشاند و با این روش علاوه بر حذف کامل بازتاب های صدا به کاهش انتقال صدای داخل محیط به بیرون نیز کمک بسیاری کرد.
برای آکوستیک اتاق می توان از ابرهای آکوستیک و فوم های جاذب صدای متنوع استفاده کرد. عایق های شانه تخم مرغی، هرمی، فلکسی پنل، ام دی پلاس، بیس گیر، ام دی 55، استودیو فوم، پالسار و بسیاری دیگر از این دسته عایق ها را می توان برای آکوستیک اتاق بکار گرفت. اتاق های کار که تقریبا خلوت هستند، اتاق جلسات در ادارات، اتاق میکس و مسترینگ موسیقی، سالن هایی که پژواک صدا باعث اختلال در نوع بیان و شنوایی می شوند و ... با این روش آکوستیک می شوند.
اکوستیک اتاق
اکوستیک اتاق
اکوستیک اتاق
اکوستیک اتاق

ساخت اتاقک آکوستیکی ضبط صدا و اتاقک شنوایی سنجی و همچنین لمسه کوبی و لمسه دوزی تزئینی و دیوارپوش چرمی نیز از خدمات و محصولات مجموعه آکوستیک برتر است

دیوارکوب چرمی و لمسه کاری

یکی از روش های کاهش صدای دیوار ها که ظاهر زیبایی هم دارد استفاده از گزینه لمسه کاری دیوار با استفاده از عایق صوتی اسفنجی و روکش چرم و پارچه است. چرم کوبی دیوار با اشکال مختلف در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و این روش را می توان جهت زیباسازی دیوارها و سقف منازل نیز بکار گرفت.

فروش اتاقک آکوستیک و شنوایی

ضبط موسیقی، سنجش شنوایی گوش انسان، دوبله فیلم ، تست صدای قطعات، ضبط آواز، کاهش صدای ابزار آلات و دستگاه های صنعتی پر سروصدا و بسیاری از این موارد که نیاز به فضای خاص با شرایط آکوستیکی مناسب دارد، همگی با استفاده از اتاقک های ضبط صدا و اتاقک های آکوستیک امکان پذیر است.

مطالب و لینک های مهم سایت