همه چیز درباره اتاقک آکوستیک

ساختار کلی اتاقک های آکوستیک سنجش شنوایی و ضبط صدا


اتاقک آکوستیک بدلیل نوع کاربری و استفاده آن در محیط هایی که صدای بسیار زیادی تولید می کنند نیاز به ساختار و اسکلت محکم و ایزولاسیون صوتی قوی دارد. اتاقک آکوستیک عمدتا از دولایه ام دی اف با پوشش میانی عایق پشم سنگ به همراه فوم پلی اتیلن یا فوم ریباند ساخته می شود و نمای داخلی آن را می توان گاه دیوارپوش یا ام دی اف نصب کرد و گاه با عایق های اسفنجی شانه تخم مرغی یا فوم هرمی پوشاند.
از این اتاقک ها معمولا در غالب اتاقک تست صدا برای اندازه گیری و تست صدای قطعات و دستگاه های کوچک در کارخانه ها یا محیط های اداری که میزان صدای بالایی دارند استفاده می شود. در موارد دیگر از اتاقک آکوستیک برای کاهش صدای دستگاه های پر صدا که در کارخانه های صنعتی باعث ایجاد آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد شده و به گوش آسیب می رسانند استفاده می شود.
در یک جمع بندی می توان گفت که انجام آزمایشات و تست صدا برای برخی تولیدات و قطعات، کاهش آلودگی صوتی دستگاه ها در بسیاری از کارخانه های صنعتی، صدای فرز و مینی فرزهای نجاری که در کارگاه های کوچک و بعضا در برخی از واحدهای مسکونی استفاده می شوند و از همه مهمتر کاهش آسیب های وارده به شنوایی گوش افراد در محیط های پر صدا را می توان با استقاده از نمونه های بسیاری از اتاقک آکوستیک عملی کرد.
ساخت استودیو صدابرداری هزینه هایی را در پی دارد. ملک های استیجاری برای اینکار مناسب نیستند یا بهتر است بگوییم چندان منطقی نیست که در چنین ملک هایی اقدام به ساخت یک استودیو با هزینه های بالای امروزی کرد. داشتن یک اتاقک پرتابل صدا برای افرادی که موقعیت ثابت نداشته و قصد پایین آوردن هزینه ها را دارند، می تواند بسیار مناسب باشد. هر چند که نا گفته نماند که به نسبت ابعاد و بضاعت این اتاقک ها باید از آنها توقع داشت.
هرچند که استودیوهای بزرگ کارایی بهتری دارند اما اتاقک پرتابل صدا هم در اندازه خود و به نسبت نیاز ما کاربردیست. بعضا این اتاقک ها را می توان بصورت استودیو پرتابل صدا طراحی کرد تا بتوان براحتی آنها را از مکانی به مکان دیگر جابجا کرد. این اتاقک ها برای کارهایی مانند ضبط نریشن (گویندگی)، دوبله های ساده، ضبط ساز، ضبط ووکال و در بعضی مواقع ضبط های نیمه حرفه ای موسیقی بسیار مناسب هستند.
اتاقک پرتابل صدا ساختاری شبیه به اتاقک آکوستیک دارد و باید حتما با دولایه ام دی اف یا چوب با لایه میانی عایق ایزولاسیون صدا که معمولا پشم سنگ، فوم ریباند و فوم پلی اتیلن هستند، ساخته شود. نمای داخلی و سقف این اتاقک ها با عایق های اسفنجی از جمله هرمی، شانه تخم مرغی، فلکسی پنل، ام دی پلاس و ... پوشانده می شود. برای اتاقک پرتابل صدا معمولا درب آکوستیک با روکش چرمی و یا درب پی وی سی با شیشه دو جداره در نظر گرفته می شود.
برای سنجش میزان شنوایی افراد از اتاقک هایی به نام اتاقک شنوایی یا همان اتاقک ادیومتری استفاده می شود. فرد وارد این اتاقک شده و ادیولوژیست (شنوایی سنج) توسط دستگاه شنوایی سنجی با ارسال پالس هایی به گوش او، میزان افت شنوایی را اندازه می گیرد. این اتاقک ها که به اتاقک آکوستیکی شنوایی هم معروف هستند شباهت بسیاری به اتاقک های آکوستیک و استودیوهای پرتابل صدا دارند.
هرچند که حساسیت ساخت اتاقک شنوایی نسبت به اتاقک های ضبط موسیقی و خوانندگی کم تر است اما باید به درستی آکوستیک شوند تا شرایط لازم جهت تست دقیق شنوایی را فراهم آورند. این کابین ها بیشتر در ابعاد 120*120 یا 150*150 سانتیمتر و به ندرت هم در ابعاد 200*200 سانتیمتر و از جنس چوب یا ام دی اف بهمراه عایق های مناسب که عمدتا ابرهای آکوستیک یا فوم های جاذب صدا هستند ساخته می شوند.
اتاقک شنوایی در بیشتر مواقع از یک لایه ورق ام دی اف یا چوب و یک لایه عایق اسفنجی یا پنل آکوستیک ساخته می شود و دیواره آن تک جداره است. یک ویزور (پنجره ثابت) جهت ارتباط ادیولوژیست و فرد داخل اتاقک در محل مناسبی از یک ضلع اتاقک تعبیه می شود. بسیاری از مراکز سنجش شنوایی، کلینیک های طب کار، درمانگاه های گوش و حلق و بینی و بیمارستان ها از اتاقک شنوایی استفاده می کنند.
سایلنت باکس یا همان باکس آکوستیکی جعبه کوچکی است که با ام دی اف ساخته می شود و به مانند اتاقک های آکوستیکی می توان آنرا تک جداره یا دوجداره طراحی کرد. این جعبه های کوچک معمولا در غالب اتاقک پمپ آب، ایزو کب (باکس رکورد)، باکس ماینر و کابینت آکوستیک قابل استفاده است. طراحی و شکل انواع سایلنت باکس بسته به نوع کاربردشان متفاوت است و  تقریبا در ابعاد 100*100 سانتیمتر ساخته می شوند.
برای ساخت سایلنت باکس ماینر حتما باید علاوه بر ایزوله صوتی و دوجداره بودن کابین توجه به گردش جریان هوا نیز داشت تا عمر دستگاه کوتاه نشود. باکس آکوستیکی ماینر طراحی مختص به خودش را دارد. ایزوکب ها که برای نوعی ضبط موزیک ساخته می شوند معمولا در دو حالت تک جداره و دو جداره ساخته می شوند و داخل باکس نیز با عایق اسفنجی که عمدتا از نوع عایق شانه تخم مرغی، عایق هرمی، عایق کرکره ای و فلکلسی پنل است پوشانده می شود.
آلودگی های صوتی ناشی از صدای پمپ های آب که  بیشتر در ورودی ساختمان ها و در زیر پله تعبیه شده اند، صدای بسیار بالای کمپرسورهای هوا که در محیط کارگاه ها و حتی در اماکن مسکونی بکار گرفته می شوند و خلاصه بسیاری از این موارد صداهای ناهنجار و گوش خراش را می توان با تهیه یک نمونه از این سایلنت باکس یا همان باکس آکوستیکی به حداقل رساند و بعضا آنها را تا حدودی حذف کرد.

مطالب و لینک های مهم سایت